ART / Lithographs / Litograph 10851111
*
nr 1085 1111
Torsten Palm
(1885-1934), Sverige
Torsten Palm (1885-1934), utgiven av Föreningen för grafisk konst 1926, tryckt signatur, Utsikt från Kungsholmen, 43x32, wear.
LITOGRAPH, Torsten Palm (1885-1934), utgiven av Föreningen för grafisk konst 1926, tryckt signatur, Utsikt från Kungsholmen, 43x32
Condition: slitage
Torsten Palm, Swedish painter, born 1885, dead 1934.
Estimate:
600
Auction date:
Monday January 23 2017
at 18:28:10
- Thema-auction
Jan 23
Stockholm
På Tema Stockholmsmotiv har vi samlat akvareller, etsningar, oljemålningar och litografier av konstnärer som Vladimir Beck, Kaj Bernstone, Slas Stig Claesson, Ewald Dahlskog, Svenolov Ehrén, Emil Hell ...
Read more about Stockholm
- Artist/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: grafik litografi litografier svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige torsten palm
-
6448 LITOGRAPH IN C..
Bengt Landin (b. 1933), Sweden. Signerad ej numrer..//
Present: SEK 150
Auction ends
tomorrow
19 jan at 20:13
-
7045 LITOGRAPH IN C..
Berndt Wennström (b. 1945), Sweden. Signed, number..//
Present: SEK 300
Auction ends
tomorrow
19 jan at 20:05
-
7044 LITOGRAPH IN C..
Berndt Wennström (b. 1945), Sweden. Signed, number..//
Present: SEK 200
Auction ends
tomorrow
19 jan at 18:16
-
7146 LITOGRAPH IN C..
Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sweden. Signed, num..//
Auction ends
tomorrow
19 jan at 20:20
-
7139 LITOGRAPH IN C..
Madeleine Pyk (b. 1934), Sweden. Signed, numbered ..//
Present: SEK 900
Auction ends
tomorrow
19 jan at 19:18
-
6223 LITOGRAPH IN C..
Michael Qvarsebo (b. 1945), Sweden. Signed, number..//
Auction ends
tomorrow
19 jan at 19:54
*
Torsten Palm
Condition: slitage
Torsten Palm, Swedish painter, born 1885, dead 1934.
Read more about Stockholm
nr 1085 1111
Torsten Palm
(1885-1934), Sverige
Torsten Palm (1885-1934), utgiven av Föreningen för grafisk konst 1926, tryckt signatur, Utsikt från Kungsholmen, 43x32, wear.
LITOGRAPH, Torsten Palm (1885-1934), utgiven av Föreningen för grafisk konst 1926, tryckt signatur, Utsikt från Kungsholmen, 43x32
Condition: slitage
Torsten Palm, Swedish painter, born 1885, dead 1934.
| Estimate: | 600 |
|---|---|
| Auction date: |
Monday January 23 2017 |
- Thema-auction
Jan 23
Stockholm
På Tema Stockholmsmotiv har vi samlat akvareller, etsningar, oljemålningar och litografier av konstnärer som Vladimir Beck, Kaj Bernstone, Slas Stig Claesson, Ewald Dahlskog, Svenolov Ehrén, Emil Hell ...
Read more about Stockholm
- Artist/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: grafik litografi litografier svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige torsten palm
-
6448 LITOGRAPH IN C..
Bengt Landin (b. 1933), Sweden. Signerad ej numrer..//
Present: SEK 150
Auction ends
tomorrow
19 jan at 20:13 -
7045 LITOGRAPH IN C..
Berndt Wennström (b. 1945), Sweden. Signed, number..//
Present: SEK 300
Auction ends
tomorrow
19 jan at 20:05 -
7044 LITOGRAPH IN C..
Berndt Wennström (b. 1945), Sweden. Signed, number..//
Present: SEK 200
Auction ends
tomorrow
19 jan at 18:16
-
7146 LITOGRAPH IN C..
Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sweden. Signed, num..//
Auction ends
tomorrow
19 jan at 20:20 -
7139 LITOGRAPH IN C..
Madeleine Pyk (b. 1934), Sweden. Signed, numbered ..//
Present: SEK 900
Auction ends
tomorrow
19 jan at 19:18 -
6223 LITOGRAPH IN C..
Michael Qvarsebo (b. 1945), Sweden. Signed, number..//
Auction ends
tomorrow
19 jan at 19:54



